16 Mayıs 2013 Perşembe

seviyorum bisiklete binmeyi....

Canım İzmir'deydim bu hafta sonu ve uzuun zamandır yapmadığım birşeyi yaptım.Bisiklete bindim :) Çocukluğumdan beri bisiklete binmeye bayılırım.Karşıyaka'dan bir bastım pedala Bostanlı'ya doğru deli gibi sürdüm.Kaç tur gittim geldim.Yüzümde bir gülümseme taa ortaokul lise zamanlarıma gittim.Bir bisiklet grubumuz vardı.Akşam üstü olunca toplanırdık bizim sokakta , arka arkaya dizlirdik.Çıkardık sahile bütün Bostanlı Karşıyaka'yı dolaşırdık.Sonra parkların birinde mola verirdik.Erkekler bisikletlerle kızlara numaralar yapardı.Bir havalar bir atraksiyonlar :) Biz de sırıta sırıta seyrederdik.
İlk bisikletim pinokyo markaydı.Sonra benle birlikte bisiklet boyutları da büyüdü.Herkeste bisiklet olduğu halde başkasın bisikletine binmek nedense daha cazip geliyordu.İlla ki bir tur birbirimizin bisikletine binerdik.Kontropedal bisikletler vardı bazı arkadaşlarda , şöyle pedalı arkaya bastığın zaman sert bir şekilde dururdu.Yolun topraklı kısmına hızla gelip aniden basardık bisikletin arkası kaysın diye :) Kontropedal bisikleti olmayan arka frenle yapardı aynı numarayı.Ben bir keresinde yanlışlıkla arka fren diye ön frene yüklenip yarış bisikletinin tepesinden yere kapaklanmıştım :) kollarım dizlerim kanamıştı hep.Annem kızar diye eve de gitmemiştim.Bir apartmanın çeşmesinde yıkayıp geçmiştim.Zaten o bisiklet yüzünden bacaklarım uzun bir süre yara bereden kurtulamamıştı.
Tuhaf tuhaf bisiklete binme denemeleri yapardık.Bisikletin arka selesinden sürmeye çalışmak,ellerini bırakıp gitmek,bisikletin yanına doğru tek ayak pedalda diğeri boşta ayakta durmak...Bisiklet lastiği şişirmeler,patlak mı diye kontrol etmeler,atan zincirleri takmalar,yağlamalar...Tamirci gibi  yağ ,kir içinde kalırdık...
Ben hep son hız gitmeyi severdim.Dolaşma modu yorardı beni.Şöyle rüzgar yüzüme vuracak , kulağımda vuuvv diye pedal sesi...Bazen hızımı alamaz ayağa kalkar ayakta sürerdim...Gece karanlığında eve gelirdik.Bisiklet sevdam uğruna 4 kat merdiveni tek başıma indirip çıkartırdım.Tabi orama burama çarpmaktan yeni morluklar olurdu heryerimde ama hiç şikayet etmezdim.
Hafta sonu da bisiklete binerken hep bunlar geçti aklımdan , gözümün önünden :) Ve yine son hız ve ayakta,rüzgar yüzüme çarpa çarpa bindim keyifle :)

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Sahile pembe pembe bisikletler koydu belediye. Begüm'le niyetliyiz hafta sonlarında kiralamaya. Katıl sen de. Vuuvv diye basarız pedallara :)
Ece